Zbiorniki na deszczówkę

Gromadzenie deszczówki w ogrodzie

Zbieranie deszczówki w ogrodzie przynosi same korzyści. Po pierwsze, są to duże oszczędności dla każdego, kto posiada ogród. Podlewanie kwiatów, mycie samochodu, nawadnianie upraw roślinnych lub zraszanie trawnika może odbywać się zdecydowanie niższym kosztem, gdy zamiast czerpać wodę z wodociągów, zaczniemy używać wody darmowej w postaci deszczówki. Różnicę w wysokości rachunków odczujemy już po pierwszym sezonie letnim.

zbiornik na deszczówkę szary

Zbiornik na deszczówkę o pojemności 360 l, wyposażony w kran oraz dozownik wody, do którego można przytwierdzić, tak jak na zdjęciu, szlauch ogrodowy. Fot. Ogrodosfera

Poza tym, zbierane deszczówki ma pokaźny wymiar ekologiczny. W czasach, gdy dość jasne jest, że źródła czystej wody pitnej są wyczerpywalne, a jej oczyszczanie kosztowne, nie należy bezmyślnie marnować świeżej wody na podlewanie trawnika. Na szczęście, w sklepach możemy zaopatrzyć się w tanie i niesamowicie wygodne akcesoria, dzięki którym zbieranie deszczówki będzie proste. Są to głównie zbiorniki naziemne, które przytwierdza się do rynny za pomocą przejściówki. Przejściówka chroni pojemnik przed przepełnianiem się – w wielu przypadkach użytkownicy zbiorników odbezpieczają wlot do zbiornika tylko wtedy, gdy zbiera się wielka ulewa. Wbrew pozorom bowiem nawet największe zbiorniki zapełniają się szybko i pozostawianie ich bez kontroli nie jest zalecane.

Standardowy pojemnik na deszczówkę powinien mieć pojemność w granicach: 250 – 470 l. W najbardziej okrojonej wersji może to być pojemnik z tworzywa sztucznego, którego cena nie przekracza 150 zł. Nieco większe modele, w zależności od użytych do budowy materiałów i zastosowanych udogodnień, mogą osiągać ceny zdecydowanie wyższe: nawet do 1500 zł.

Zbiornik na deszczówkę domowej roboty, stworzony ze zwykłej drewnianej beczki. W górnej klapie beczki wywiercono otwór, przez który wpuszczono rynnę doprowadzającą deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę domowej roboty, stworzony ze zwykłej drewnianej beczki. W górnej klapie beczki wywiercono otwór, przez który wpuszczono rynnę doprowadzającą deszczówkę

Praktyka pokazuje, że dobrym zbiornikiem na deszczówkę może być nawet najzwyklejsza drewniana beczka lub wielkogabarytowy pojemnik z tworzywa sztucznego, który zalega niewykorzystany na podwórku. Niestety jednak wodę z takich prowizorycznych zbiorników trzeba wydostawać otworem wlotowym. Trudno jest też o uzyskanie precyzyjnego wlotu wody do środka – zawsze coś się rozleje. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia poniżej:

Nowoczesne zbiorniki na deszczówkę dostępne w sklepach dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach, dzięki temu z łatwością wybierzemy wśród nich taki, który będzie pasował do aranżacji naszej posesji.

Przygotowując systemy do zbierania deszczówki pamiętajmy, że poziom zanieczyszczenia wody opadowej zależy bezpośredni od poziomu zanieczyszczenia powierzchni dachu, z którego ją zbieramy. Dachy, na których znajduje się eternit lub metal, zanieczyszczają  wodę do tego poziomu, że nie poleca się korzystanie z niej w domowych warunkach. Najlepiej sprawdzają się tutaj dachy dwuspadowe, pokryte dachówką lub łupkiem. Im bardziej stromy dach, tym lepiej. Woda wówczas spływa szybciej z jego powierzchni, nie zalegając i nie doprowadzając do rozwoju glonów.

Pojemniki z jasnego, przepuszczalnego dla promieni słonecznych tworzywa sztucznego to idealne środowisko do rozwoju glonów

Pojemniki z jasnego, przepuszczalnego dla promieni słonecznych tworzywa sztucznego to idealne środowisko do rozwoju glonów

Szukając zbiornika na deszczówkę, unikajmy tych, które są wykonane z jasnego tworzywa sztucznego, o dużej przepuszczalności światła – to właśnie w nich najszybciej rozwijają się glony. Z tych samych powodów zbiorniki, niezależnie od rodzaju materiału, z którego są wykonane, powinny być przykrywane, a nawet zakopane w gruncie.

Bezwzględnie należy też unikać zbiorników z metalu. Woda deszczowa zawiera pewne ilości kwasów (głównie węglowego), które mogą doprowadzać do rdzewienia nie tylko wnętrza pojemnika wykonanego z metalu, ale także wszystkich rur, w których płynie taka woda. Dlatego rynny odprowadzające wodę z dachu powinny być wykonane z tworzywa sztucznego o dużej gęstości. Żadna miedź i stal nie będą tutaj zdawały egzaminu.

 

Zbiorniki naziemne, mocowane bezpośrednio do rynny w zupełności wystarczają do  użytku w przeciętnej wielkości gospodarstwie domowym, do czynności takich jak podlewanie kwiatów, nawadnianie upraw lub wykorzystanie wody do codziennych prac ogrodniczych.

System zbierania deszczówki ze szklarni

Deszczówkę można odprowadzać z każdego rodzaju dachu. Na zdjęciu: zbiornik przytwierdzony za pomocą specjalnego systemu do zadaszenia szklarni. Mimo niewielkich wymiarów zadaszenia, pojemnik zapełnia się wodą w szybkim tempie.

Jeśli jednak nasze potrzeby są większe, możemy pokusić się z czasem o zbudowanie podziemnego systemu przeznaczonego do zbierania deszczówki. Podstawą takich systemów jest duży zbiornik, zakopany w ziemi. Musi być zbudowany z materiałów odpornych na działanie dużego naporu ziemi oraz na działanie niekorzystnych warunków panujących pod ziemią

Woda zbierana z dachu zostaje odprowadzana do zbiornika za pomocą rynien – częściowo zanurzonych w ziemi. Gdy zbiornik przepełnia się, nadmiar deszczówki powinien zostać odprowadzony do studzienek rozsączających lub za pomocą specjalnej pompy na tereny odległe lub do studzienki kanalizacyjnej. Rury odprowadzające nadmiar wody powinny być ulokowane w ziemi w taki sposób, aby zachowany został dwuprocentowy spadek w kierunku ich wylotu.

Budując system, pamiętajmy o tym, aby w rurach spustowych zamontować rewizję, czyli pewnego rodzaju filtr, który będzie zbierał zanieczyszczenia gromadzące się na dachu.

Podziemny system gospodarowania wodą deszczową

Podziemny system gospodarowania wodą deszczową

Ze względu na dość rozległy zakres ingerencji w ukształtowanie terenu, przed rozpoczęciem prac należy zgłosić zamiar ich rozpoczęcia do Urzędu Miasta lub Gminy. Jeśli nie dostaniemy sprzeciwu, możemy przystąpić do rozpoczęcia prac. Przepisy wymagają, aby nie łączyć systemów gospodarujących wodą opadową z systemami wodociągowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*


  • Cześć! Mam na imię Kasia, pasjonuję się ogrodnictwem od ponad 8 lat. Postanowiłam prowadzić tego bloga aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszam do komentowania !