Porady

Jak zbudować kompostownik?

Kiedy nadchodzi wiosna zaczynają się prace w ogrodzie. Pielęgnacja roślin nie oznacza tylko podlewania czy pielęgnowania, ale również zapewnienia odpowiedniego i żyznego podłoża. W każdym sklepie ogrodniczym można kupić gotowy nawóz, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie własnoręczne kompostownika.  Dobry kompostownik to taki, który chroni kompost przez wiatrem i wysuszeniem.

Zbudowanie kompostownika nie jest trudne i drogie. Warto zbudować taki, który będzie składał się z dwóch komór. W jednej będzie gromadziły się organiczne odpady, a w drugiej można będzie korzystać z gotowego kompostu. Kompostownik, który ma spełniać swoją rolę musi zapewniać bardzo dobrze wietrzenie kompostu, który się w nim znajduje, musi również odprowadzać namiar wilgoci jak i odpowiednie nawilżanie. Jeśli zastosujemy konstrukcje ażurową, czyli naprzemiennie układanie nowych warstw cegieł to ułatwimy proces mineralizacji. Na dobrej jakości kompost trzeba będzie czekać dziewięć miesięcy.

Budujemy fundament

Bez względu na zastosowano materiał do produkcji kompostownika trzeba się skupić na podstawie. Fundament nie musi być zbyt głęboki, wystarcza około pół metra. Po wykopaniu fundamentu układamy folię budowlaną, która zapobiegnie uciekaniu wody do gruntu. Później przyszła pora na zbrojenie prętami o różnej średnicy. Kolejny etap to wlewanie betonu. Można przygotować beton samodzielnie albo kupić coś gotowego. Dobrym rozwiązaniem jest do mieszkanki betonu dodać plastyfikator, który polepszy jego wytrzymałość. Można użyć posadzki cementowej zamiast betonu, co pozwoli na skrócenie czasu budowy.

16617455649_3cb65af913_z

Ścianki kompostownika

Jeśli fundament jest gotowy to przyszła pora na budowanie ścianek. Można je wykonać z cegieł, pustaków lub innego trwałego materiału ceramicznego.  Do łączenia warto używać bardzo skutecznej zaprawy murarskiej. Wszystkie spoiny bardzo dokładnie wypełniamy zaprawą, a cegłę układamy naprzemiennie w celu uzyskania ażurowej konstrukcji.
Wysokość ustalamy sami, ale pamiętajmy żeby nie był zbyt niski, bo co jakiś czas trzeba będzie jego zawartość przemieszać.

Pokrywa i otwory

Na dole kompostownika w jednej jak i drugiej komorze trzeba zostawić otwory na wysokość nawet trzech cegieł. Nad otworami murujemy dwa metalowe pręty w celu wzmocnienia fundamentu. Każda komora powinna by osobno zamykana.  Dzięki temu kompost, który się znajduje we wnętrzu szybciej się nagrzeje i rozłoży. Idealne miejsce na kompostownik powinno być gdzieś na uboczu. Lepiej żeby nie było to miejsce zimne i mocno zacienione, ale pełne słońce też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Cegła klinkierowa

Jeśli chcemy wykorzystać cegłę klinkierową do wybudowania kompostownika to pamiętajmy o tym żeby używać do tego specjalistycznej zaprawy. Idealnie do tego nadaje się zaprawa murarska z trasem do klinkieru. Kupujemy gotową suchą mieszankę.  W skład zaprawy wchodzi między innymi tras minerał pochodzenia wulkanicznego, który ogranicza pojawianiu się solnych wykwitów. Do wyboru mamy aż sześć kolorów gotowej zaprawy takich jak beż, ceglasty, ciemnobrązowy, szary, ciemnoszary oraz grafitowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*


  • Cześć! Mam na imię Kasia, pasjonuję się ogrodnictwem od ponad 8 lat. Postanowiłam prowadzić tego bloga aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszam do komentowania !