Kompostowniki

Kompostowniki bez tajemnic – praktyczne porady

Jesień sprzyja zakładaniu kompostownika gdzie będą mogły się znajdować resztki roślin. Można w łatwy sposób pozbyć się liści, gałęzi czy fragmentów roślin. Zyskamy na tym bardzo dużo, bo powstanie wartościowy i naturalny nawóz. Jak zrobić taki kompostownik i co ważne gdzie można go postawić na swojej działce?

Kompost

Suche liście można wykorzystać, jako zabezpieczenie roślin przez mrozem, ale można również dać na kompost. Do tego można jeszcze dołożyć pędy bylin, resztki warzyw, owoców, muł z oczka wodnego czy starą ziemię, która znajdowała się w donicach.  Po kilku miesiącach przetwarzania się wszystkich składników powstanie pełnowartościowy kompost.  Jest on na tyle uniwersalny, że pasuje do wszystkich rodzajów roślin.
Idealne miejsce na kompostownik w naszym ogrodzie
Miejsce, w którym ma znaleźć się kompostownik powinno być osłonięte od słońca i wiatru. To zapobiegnie niechcianemu przesychaniu materiału. Jeśli przez długi czas utrzymuje się susza to trzeba będzie podlać pryzmę wodą. Podłoże znajdujące się pod kompostownikiem musi być przepuszczalne. Jeśli będzie długo padał deszcz to woda będzie miała gdzie odpłynąć.  Dodatkowo mikroorganizmy i dżdżownice będą mogły swobodnie się dostać do kompostownika.
3781882972_68df16790d_z
Jak duży ma być kompostownik?

Kompostownik nie powinien być większy jak 120×150 cm. Takie rozmiary pozwalają na swobody dostępna powietrza do materiału znajdującego się wewnątrz.  Do wnętrza dostają się wtedy dżdżownice, które rozkładają resztki i dzięki nim powstaje bardzo dobrej jakości kompost.  Swoją strukturą powinien przypominać nam bardzo żyzną ziemię.
Jeśli ilość tlenu nie będzie wystarczająca to kompost zacznie gnić, a nie przekształcać się w próchnice.  W sklepach ogrodniczych można zakupić specjalne szczepionki kompostowe, które ułatwiają przyspieszenie procesu rozkładu.

Jak układać poszczególne warstwy kompostu?

Co jakiś czas trzeba będzie reszty organiczne zasypywać mieloną kresą lub dolomitem. Wystarczy 2 kg na każdy metr kwadratowy pryzmy.  Odpady takie jak liście drzew, badyle czy zaschnięte warzywa nie mają zbyt dużo azotu to trzeba bezie go dodać w formie nawozu.

Termokompostownik

Jeśli posiadamy małą działkę to warto posiadać Termokompostownik. Jest on mały i bardzo estetyczne. Nie trzeba go chować, zakrywać, bo nie będzie wpływał negatywnie na wygląd naszego ogrodu. Wewnątrz pojemnika jest znacznie wyższa temperatura, co oznacza, że procesy zachodzą tam o wiele szybciej. Kompost można używać praktycznie na bieżąco. Z góry dosypujemy nowe resztki, a na dole odbieramy super nawóz.

Tradycyjny kompostownik na naszej działce

Duża działka to duże zapotrzebowanie na nawóz, a zatem opisany wyżej termokompostownik nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Podczas jesiennych porządków mamy wiele opadów, które trzeba będzie gdzieś zgromadzić. To, dlatego lepiej zainwestować w tradycyjny kompostownik wykonany z drewnianej skrzyni lub kojca z metalowej siatki.  Wtedy można będzie pomieścić wszystkie resztki i na wiosnę doczekać się bardzo dobrej jakości nawozu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*


  • Cześć! Mam na imię Kasia, pasjonuję się ogrodnictwem od ponad 8 lat. Postanowiłam prowadzić tego bloga aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszam do komentowania !